שיווק שותפים - יתרונות וחסרונות

שיווק שותפים - יתרונות וחסרונות


כל מי שמתעניין בשיווק שותפים מתלבט בשאלה, האם באמת אפשר להרוויח כסף מהאינטרנט דרך שיווק שותפים. אני אנסה לענות על השאלה ולציין יתרונות וחסרונות.

נתחיל ביתרונות של שיווק שותפים. אחד היתרונות הגדולים בשיווק שותפים לדעתי הוא העדר הצורך הישיר של שרות לקוחות. לצורך הדוגמא, אם אתם עוסקים בתחום של POD - Print on demand ומחזיקים חנות באטסי, אז כל לקוח שתהיה לו בעיה בהזמנה יפנה אליכם ישירות. ברוב הפעמים, אתם בכלל לא אשמים אם יש פאשלות בתהליך, אבל מבחינת הלקוח אתם צריכים לתת דין וחשבון ולדאוג שהוא יהיה מרוצה ולא יחזיר את המוצר או ישאיר תגובה שלילית.

בשיווק שותפים לעומת זאת, אתם רק משמשים כצינור מתווך בין הלקוח לבעל המוצר ובמידה והלקוח לא מרוצה, מי שצריך לדאוג לו זה בעל המוצר. אני לא מציין את נושא העדר הצורך בתמיכה כחוסר אחריות על המכירה, אתם חייבים לדאוג לצד של אמת בפרסום ולא להוליך את הלקוח שולל בכל מיני מניפולציות, אבל אתם לא צריכים להחזיק אופרציה של תמיכה ולכן הרבה ממשווקי השותפים הם עסק של איש אחד. אתם שומרים לעצמכם את הגמישות לצאת לחופשה או לעבוד מכל מקום בעולם וקישורי השותפים שלכם ימשיכו לעבוד. כמובן שלא מדובר בהכנסה פאסיבית ואתם צריכים לעבוד ולעקוב אחרי הקמפיינים, אבל יש לכם גמישות יותר גדולה.

יתרון נוסף בשיווק שותפים הוא היכולת לשווק מוצרים בכל העולם ללא גבולות מדינתיים. אתם יכולים לשווק מוצרים בנישות עולמיות או לחילופין לשווק ספציפית במדינות אחרות ללא בעיה, לדוגמא בלוג סירות יאכטה לתושבים באוסטרליה.

נקודה נוספת שאני רוצה לציין זה היכולת לשלוט בסעיף ההוצאות ולבקר אותו בצורה נוחה וקלה. אתם יכולים להעלות תקציבי פרסום או להוריד באופן מיידי ואין לכם חשש של התעסקות במלאי של מוצרים שהזמנתם, הוצאות קבועות גדולות לעסק וכו'. כמובן שיש הוצאות קבועות כגון דומיינים, אחסון וכו', אבל בדרך כלל ההוצאות הללו קטנות.

יתרון נוסף לשיווק שותפים הוא נקודת הפתיחה הנמוכה שמתאימה כמעט לכל אחד. על מנת להיות משווק שותפים אפשר להתחיל בקטן, לצפות בסרטוני ביוטיוב או להרשם לקורס שיווק שותפים בעלות נמוכה. אתם לא חייבים ידע עצום כדי להתחיל ואפשר ללמוד תוך כדי תנועה.

עוד יתרון זה נגישות למידע וקהילה. יש הרבה מאד סרטונים ביוטיוב שמסבירים איך מתחילים בשיווק שותפים, כאמור יש מגוון רחב של קורסים ויש קבוצות פייסבוק שמאפשרות לכם לשאול שאלות משווקי שותפים וותיקים יותר.

יתרון נוסף לשיווק שותפים הוא מגוון המוצרים והנישות. יש אינספור מוצרים לשיווק, נכון שלא תצליחו להתקבל לשיווק של כולם, אבל עדיין זה אפשרי. אתם יכולים לבחור את הנישה שמתאימה לכם יותר ופשוט להתחיל לשווק. יש מוצרים כמעט בכל תחום, החל מחוברות צביעה לילדים ועד טרקטורים וסירות יוקרה.

למרות היתרונות הרבים של שיווק שותפים חשוב שנאזן גם בתאור החסרונות. רוב האנשים שמתחילים בשיווק שותפים נכשלים ומתייאשים ורק אחוז קטן מאד מצליח. זה לא אומר כמובן שאתם לא תהיו דווקא אלא שמצליחים, רק חשוב להפנים שיכול להיות שלא תצליחו.

האחוז הנמוך של האנשים שמצליחים בשיווק שותפים מציף את אחת הבעיות הגדולות בתחום. קשה מאד למצוא מוצרים שבהם תצליחו לכל הפחות להגיע לאיזון שבו עלות ההוצאות על הפרסום שווה לרווח ממכירת המוצרים בניקוי החזרי מוצרים, ביטולים ועוד... למרות זאת, ככל שמתמקצעים ניתן לזהות בצורה טובה יותר מוצרים וקמפיינים מצליחים ולהגדיל את אחוז ההצלחות. הבעיה היא שהרבה מהאנשים מתייאשים לפני שהם מגיעים לשלב הזה.

חסרון נוסף בשיווק שותפים הוא תלות בבעל המוצר ותלות בפלטפורמות הפרסומיות. בסופו של דבר, אם בעל המוצר מחליט לעלות את מחיר המוצר או להקטין את העמלות, אין לכם מה לעשות כנגד זה ולכן תמיד העסק שלכם תלוי בגורמים שלא בשליטתכם. כמו-כן, במידה ופלטפורמות הפרסום, כגון פייסבוק, מחליטים לסגור לכם את החשבון אז אין לכם הרבה מה לעשות כנגד זה. כמובן שיש שיטות נגד כגון ניהול רשימות תפוצה אבל עדיין אתם תלויים בדרך כלל.

החיסרון האחרון שאני רוצה לדון בו מתאים באופן כללי לכלל תחומי השיווק דרך האינטרנט. הבדידות. הרבה פעמים אתם עובדים לבד מהבית, ללא הדחיפה של חברים לעבודה או בוסים (לטוב ולרע) והנגישות למתקני הבית יכולה לעודד דחיינות, עצלנות או קפיצה מנושא לנושא. אתם מציבים לעצמכם את היעדים ואתם הבקרה של עצמכם ולכן צריך הרבה משמעת עצמית וזה לא מתאים לכל אחד.

לסיכום, לתחום שיווק שותפים יש יתרונות רבים וגם חסרונות. אני אישית חושב שהרבה מהאנשים שנכנסים לתחום לא באים בשלים מבחינת תאום ציפיות ולא מבינים שמדובר בעבודה קשה ולא בהכנסה פאסיבית. למרות זאת, אם אתם עשויים מהחומר הנכון עם התכונות המתאימות ותצליחו להיות משווקי שותפים, אז תרוויחו תחום מרתק ומתגמל עם יכולות גמישות ויצירתיות גדולות שיכולות למלא אותכם בצורה רבה. שיהיה לכם המון בהצלחה אם תחליטו להכנס לתחום של שיווק שותפים, ואם לא אז גם לא נורא, יש הרבה מאד דרכים אחרות שאפשר להרוויח בהן מהבית ומהאינטרנט...