מסמך אפיון אתר

מסמך אפיון אתר


מסמך אפיון אתר הוא אחד מאבני היסוד לאתר מוצלח. במסמך, שמכיל את המרכיבים הטכניים לצד הנחיות עיצוביות ושיווקיות, מרוכזים המאפיינים של האתר והוא ישמש כמדריך להקמת האתר לאורך כל התהליך.
על מנת לבנות מסמך אפיון טוב, חשוב להיות בקיאים בכל רזי הבנייה ולכן ישנה עדיפות לכתיבתו על ידי גורם מקצועי, כפי שאנחנו עושים עבור לקוחותינו.

השאלה הראשונה שעוזרת לנו להתחיל בכתיבת האפיון היא מה מטרת האתר. האם המטרה היא לחזק מותג, לאסוף לידים, להציג קטלוג לספקים ועוד.
לאחר הגדרת מטרת האתר, ניגש לבחון מי הוא קהל היעד של הלקוח והאתר. וכך, שאלה אחר שאלה, נוכל להגדיר את הדרישות ומאפייני האתר הכלליים לפני שניכנס לאפיון הגורמים לעומק.

חשוב לציין, מכיוון שמסמך האפיון משמש גורמים שונים בהקמת האתר, חשוב שהוא ידבר בשפה שהם משתמשים. לדוגמא, על מנת שהמעצבים יצליחו לקלוע במהרה לסקיצת העיצוב הרצויה, ידון מסמך האפיון בצבעוניות, מבנה הררכי ודגשים נוספים. ועל מנת שהמתכנתים ידעו לבנות אתר עם מרכיבי אופטמיזציה מובנים למנועי חיפוש, הם צריכים לקבל הנחיות מדוייקות, לדוגמא, אפשרות עדכון TITLES של האתר H1,H2, קישורים טקסטואליים, FRIENDLY URL וכו'.

מסמך אפיון אתר
דוגמא: תרשים כללי לעיצוב עמוד הבית


מכיוון שבניית מסמך אפיון נכון לוקחת משאבים וזמן, לעיתים חברות לבניית אתרים מדלגות על שלב בניית מסמך האפיון לאתר ומשתמשות בהצעת המחיר כמסמך האפיון. בדרך כלל מדובר בטעות שתעלה ביוקר ללקוח וייתכן גם לחברת בניית האתרים (שתצטרך לבנות את האתר שוב ושוב עד שהלקוח יהיה מרוצה).

לסיכום, אנחנו ממליצים לכל לקוח שמתחיל בתהליך הקמת אתר, ליצור מסמך אפיון אתר מקצועי (ניתן להיעזר בשרותינו) שיהיה הבסיס לאתר מוצלח.

בהצלחה,
SEOMASTER